Kaimiņos zāle zaļāka? Baltkrievijas IT vide

#personība
#kopiena
#karjera
Dalīties:
Ikona - persona
Autors:
Kristiāna Bumbiere
Ikona - kalendārs
16
.
07
.
2020
.

Jans Tsiško (Yan Tsishko) - senior JavaScript izstrādātājs, vienā no lielākajām IT kompānijām Baltkrievijā -“Oxagile”.  Regulāri piedalās nozares pasākumos, un ir aktīvs IT un programmēšanas nozares biedrs Baltkrievijā. Jans piedalās gan vietējos, gan starptautiskos hakatonos kā dalībnieks vai žūrijas biedrs. Labprāt dalās ar zināšanām, un 2019. gadā apmeklēja Liepāju, stāstot par savu pieredzi pasākumā IT Waffle Meetup.

Jana programmēšanas stāstu pirmssākumi meklējami jau 14 gadu vecumā, kad skolā tika pasniegtas informātikas stundas. Viņu ļoti aizrāva informātika, tādēļ sāka apmeklēt papildus nodarbības. Tajās jaunietis rakstīja algoritmus, un pēc tam piedalījās rajona olimpiādēs.15 gadu vecumā, Jans tika pie sava personīgā datora. Tajā laikā viņam izdevās iepazīt vietējo programmētāju kopienu - ar viņiem parunājot, Jans saprata, ka tā ir interesanta aizraušanās, un ka ar to var pelnīt. Kopienas draugi dalījās ar mācību materiāliem, Jans patstāvīgi tos apguva, un sāka ar vienkāršu mājaslapu programmēšanu. 


Pirmā darba pieredze

Draugi palūdza izveidot sistēmu, kura uzskaitītu dažādu kursa darbu, diplomdarbu, kontroldarbu izpildes sūtījumus. Tobrīd Jans nezināja, kā izveidot šādu CRM sistēmu jeb klientu attiecību pārvaldību sistēmu (Customer Relations Management), taču piedāvājumam piekrita. Tā bija viņa pirmā algotā darba pieredze programmēšanā. Uzsākot studijas augstskolā, Janam atrast darbu sagādāja grūtības - visi uzņēmumi meklēja kandidātu ar darbu pieredzi, kuras puisim nebija. Tikmēr Jans studiju laikā aktīvi piedalījās akadēmiskās vides pasākumos, lielākoties konferencēs, kur pat ieguva 3.pakāpes diplomu Baltkrievijas republikā. Jans iesaka - ja ir iespēja, vietējās un starptautiskās konferencēs uzstāties kā runātājam. Tas paver iespējas dibināt sakarus, tīkloties ar nozares speciālistiem un paplašināt redzes loku.

Šī aktīvā dalība un publicitāte vainagojās panākumiem - Janam piedāvāja strādāt attālināti. Vairākus gadus nostrādājis uzņēmumā kā Front End jeb vizuālais programmētājs, Jans saprata, ka vēlas paplašināt savas zināšanas un iemācīties JavaScript programmēšanas valodu. Tā aizsākās viņa karjera uzņēmumā Oxagile, kur šobrīd viņš strādā kā senior līmeņa programmētājs.


Baltkrievijas inovāciju un tehnoloģiju ekosistēma 

Par Austrumeiropas Silīcija ieleju šodien varam uzskatīt Baltkrieviju, kura guvusi atpazīstamību zinātnē, tehnoloģijās, inženierijā un matemātikā, tāpat arī IT un mākslīgā intelekta jomās. Šī valsts ņēma vērā svarīgu atziņu - tehnoloģijas nav nākotne; tehnoloģijas ir tagadne, un par prioritāti izvēlējās- attīstīt tehnoloģiju, kā arī inovāciju nozari un ekosistēmu, novirzot tam ievērojamu daļu valsts budžeta.

Valsts atbalsts IT nozarei ir palīdzējis gūt panākumus simtiem Baltkrievijas jaunuzņēmumu. Pēc valsts ekonomikas ministra Dmitrija Krutoja teiktā, IT nozare pagājušajā gadā sastādīja 5,5 procentus no Baltkrievijas IKP, un tas varētu sasniegt 10 procentus četru gadu laikā. Baltkrievijā ir attīstīta jaunuzņēmumu vide, un to pamato ne vien valsts atbalsts, bet arī bieži rīkotie hakatoni. Hakatoni norit teju katru nedēļu, šī brīža apstākļos - virtuāli. Tomēr, svarīgāka ir kvalitāte nevis kvantitāte - Baltkrievijas jaunuzņēmumi gūst grantus, akseleratoru dotācijas, un bieži ir izvirzīti kā nominanti, kļūstot par prestižu tehnoloģiju balvu ieguvējiem (piemēram, CES, Future Unicorn un Red Dot). 

Liela daļa no IKP pieauguma izriet no Baltkrievijas Augsto tehnoloģiju parka (Belarus Hi-Tech Park), kas tika izveidots Minskā 2005. gadā. Mērķis bija sniegt IT uzņēmumiem nodokļu un citus atvieglojumus, un apturēt talantīgu speciālistu emigrāciju. 15 gadu laikā Baltkrievija ir panākusi ne vien spēcīgu IT nozari, bet arī to, ka iedzīvotāji remigrē un labprātāk izvēlas dzīvot Baltkrievijā. Augsto tehnoloģiju parks nodrošina pateicīgu biznesa vidi IT uzņēmējdarbībai ar stimuliem, kas nav vērojami citās Eiropas valstīs. Šobrīd jebkurš uzņēmums, kas nodarbojas ar IT un ar to saistītajām nozarēm, var pieteikties būt daļai no Augsto tehnoloģiju parka, un gūt nodokļu atvieglojumus un citas priekšrocības.

Talantīgi tehnoloģiju speciālisti, labvēlīga tehniskā un fiziskā infrastruktūra, augsts kultūras savietojamības līmenis, atbilstošas izstrādātāju likmes - un tas viss kaimiņvalstī Baltkrievijā. 

Lai uzzinātu vairāk par to, kas ir senior programmētājs, ar ko nākas saskarties, veidojot karjeru, un kas notiek mūsu kaimiņvalstī Baltkrievijā, noskaties interviju ar Janu Tsishko (Yan Tsishko) : 


Noderīgas saites/atsauces: 

Foto

Diemžēl, šim rakstam nav attēlu.

Citi raksti

Saņem jaunumus e-pastā
Paldies! Jūsu pieteikums ir saņemts!
Diemžēl, neizdevās pieteikties jaunumiem! Mēģiniet vēlreiz!