3D kultūrēkas

Dalīties:

Iespēja iepazīt Liepājas vēsturi ar "3D kultūrēkas"

Esam izveidojuši lietotni "3D kultūrēkas", ar kuras palīdzību liepājniekiem un pilsētas viesiem, izmantojot papildinātās realitātes tehnoloģiju, ir iespēja apskatīt viedtālrunī trīs vēsturiskās Liepājas ēkas, kuras nav saglabājušās līdz mūsdienām:

 • Liepājas muzeja ēka Alejas parkā;
 • Liepājas Vācu teātris;
 • Liepājas Lielā Horālā sinagoga.

“3D kultūrēkas” īstenotas ar Liepājas Kultūras pārvaldes atbalstu projekta “Liepājas vēsturiskās arhitektūras rekonstrukcija augmentētajā realitātē 3.daļa” ietvaros.

Projekta mērķi:

 • Veicināt radošas, intelektuālas un inovatīvas vides attīstību Liepājā radošo nozaru pārstāvju profesionālai izaugsmei;
 • Sekmēt Liepājas iedzīvotāju lokālpatriotismu un izglītot par Liepājas arhitektūru un vēsturi;
 • Veicināt arhitektūras vēsturiskā mantojuma izpēti, dokumentēšanu un pieejamību, izmantojot moderno tehnoloģiju iespējas;
 • Attīstīt zināšanu kopumu, kas sekmē digitālo pratību, ļaujot tehnoloģijas izmantot kā efektīvu profesionālās darbības un satura patērēšanas palīglīdzekli;
 • Sekmēt arhitektūras nozares pārstāvju profesionālo pilnveidi un papildinātās realitātes izmantošanas iespējas profesionālajā darbībā.

Lietošanas instrukcija

Lai apskatītu 3D kultūrēkas, jāatļauj lietotnei piekļūt ierīces lokācijai un kamerai. Uz dažādām ierīcēm ēkas var atrasties dažādās vietās, atkarībā no viedtālruņa veiktspējas, laikapstākļiem, apkārtējas vides, GPS signāla. Tumšajā diennakts laikā vai pie ēkām, kas aizsedz signālu, lietotne var darboties ar traucējumiem. Aicinām būt uzmanīgiem satiksmes tuvumā!

Ēkas apskatāmas 3 veidos:

 • 3 lokācijās Liepāja – ēku vēsturiskajās atrašanās vietās, lai novērtētu pilnizmēra arhitektūru un to kā ēka vēsturiski izskatījās un, kur atradās;
 • virtuālajā telpā – ēku modeļus iespējams novietot virtuālā telpā, lai pietuvināti apskatītu ēku fasādes un arhitektūras elementus;
 • uz attēla – ēku modeļus iespējams novietot uz attēla, kuru lietotne izmanto kā marķieri. Izvēloties iespēju “Novietot uz attēla” jāvirza tālruņa kamera uz izdrukātu attēlu vai attēlu citas iekārtas ekrānā un 3D modelis novietosies uz šī attēla, kad lietotne to atpazīs. Lejupielādē attēlus šeit.

Kā skatīt ēkas pilsētvidē?

Lai apskatītu jebkuru ēku pilsētvidē, nepieciešams atrasties 30m vai tuvāk no ēkas vēsturiskās atrašanās vietas. Atrodoties tuvāk par 30 metriem no ēkas kādreizējās atrašanās vietas, zem pieejamās ēkas kartes parādīsies uzraksts “Ievietot”.

Visām ēkām ir izmantotas vadīklas, kas ir jāizmanto, lai ievietotu ēkas to agrākajā atrašanās vietā.

Visu trīs ēku atrašanās vieta Liepājas kartē
Liepājas muzeja ēkas atrašanās vieta Liepājas kartē
Vācu teātra atrašanās vieta Liepājas kartē
Sinagogas atrašanās vieta Liepājas kartē

Kā apskatīt Liepājas muzeja ēku?

1.solis

Jādodas uz Jāņa Čakstes laukumu, Liepājā

2.solis

Jānostājas šeit ar muguru Latvijas karoga virzienā

3.solis

Jānovieto telefonu tā, lai vadīklas atbilstu attēlā redzamajam un jānospiež  pogu "Ievietot"

Kā apskatīt Liepājas Vācu teātri?

1.solis

Jādodas uz Kungu un Malkas ielas krustojumu, Liepājā

2.solis

Jānostājas uz Kungu ielas ar skatu Malkas ielas virzienā

3.solis

Jānovieto telefonu tā, lai vadīklas atbilstu pretējās ēkas stūrim un jānospiež pogu "Ievietot"

Kā apskatīt Liepājas Lielo Horālo sinagogu?

1.solis

Jādodas uz Kuršu un Rožu ielas krustojumu, Liepājā

2.solis

Jānostājas blakus ceļa zīmei ar skatu pāri Kuršu ielai

3.solis

Jānovieto telefonu tā, lai vadīklas atbilstu attēlā redzamajam un jānospiež pogu "Ievietot"

Kā skatīt ēkas virtuālā telpā?

Visas ēkas var apskatīt arī nelielā izmērā novietojot tās virtuālā telpā. Vislabāk ēkas novietosies plašās telpās vai laukā, ārpus telpām.

 1. Jāatver lietotne "3D kultūrēkas";
 2. Jāizvēlas "Novietot ēkas" - "Virtuālajā telpā";
 3. Jāatrod brīvu plakni;
 4. Vismaz 6 sekundes jāpagaida, kamēr telefons nosaka virsmu;
 5. Kad telefons atpazinis virsmu, būs iespējams novietot virtuālo telpu ar ēkām. Ir iespējams pārvietoties pa virtuālo telpu un apskatīt ēkas no visām pusēm.

Kā skatīt ēkas uz attēla?

Visas ēkas var apskatīt arī nelielā izmērā novietojot tās uz attēla.

 1. Attēli ir jāizdrukā vai jāatver uz citas iekārtas ekrāna;
 2. Jāatver lietotne "3D kultūrēkas";
 3. Jāizvēlas "Novietot ēkas" – "Uz attēla";
 4. Jāvirza telefona kameru uz attēlu;
 5. Ēka automātiski novietosies uz attēla un sekos tam.

Par ēkām

Liepājas muzeja ēka Alejas parkā
Attēls no Liepājas muzeja

Liepājas muzeja ēka

1924.gada septembrī Pilsētas valde atvēlēja muzeja iekārtošanai bijušo 8.pamatskolas ēku Alejas (tagad Čakstes) laukumā. Un muzeju atver 1924.gada 30.novembrī, zem viena jumta atrodas Liepājas Latviešu mākslas veicināšanas biedrības, Liepājas Senatnes biedrības, skolotāju arodbiedrības un, protams, Kurzemes muzeja biedrības krājumi. Laikam ritot, izrādās, ka stabilākā no četrām muzejā mītošajām biedrībām ir Kurzemes muzeja biedrība. 1935.gadā pilsētas valde muzeja vajadzībām iegādājas ēku Kūrmājas prospektā 16.

Liepājas Vācu teātris

Teātri svinīgi atklāja 1804.gada 15.aprīlī. Ēka bija no koka un tajā bija 350 skatītāju vietas, kas bija pilnīgi pietiekami pilsētai ar 4500 iedzīvotājiem. Ēkas projektam par pamatu tika ņemts Jelgavas teātris. Toreiz salīdzinoši mazajā Liepājā teātra ēka nebija tik grandioza un grezna kā lielajās Krievijas pilsētās (Kurzemes hercogiste kopā ar Zemgali 1795.gadā bija pievienota Krievijas impērijai), taču kopumā tai piemita Krievijas tā laika teātru arhitektūrai raksturīgās iezīmes – kolonnas, arku elementi u. c.
Liepājas Vācu teātris bija pirmais profesionālais teātris Liepājā. Te strādāja vācu aktieris Valters Raupahs, kuru bija iemīļojusi vēlāk izcilā latviešu aktrise Anta Klints, īstajā vārdā Anna Jekste. Viņa nekad neaizmirsa Raupaha izteikumu: “Arī mazā teātrī var būt liela māksla.”
Šo ēku nojauca 1924.gadā.

Liepājas Vācu teātra ēka
Attēls no atklātā sabiedriskā fonda “Liepājas ebreju mantojums”
Liepājas Lielā Horālā sinagoga
Attēls no atklātā sabiedriskā fonda “Liepājas ebreju mantojums”

Liepājas Lielā Horālā sinagoga

Pirms Otrā pasaules kara Liepājā darbojās 12 sinagogas un lūgšanu nami. Visnozīmīgākā bija Lielā Horālā sinagoga Pētera ielā 13 (tagad Kuršu 11/13). Tā bija viena no lielākajām un mākslinieciskā ziņā vērtīgākajām sinagogām Latvijā. Liepājas Lielā Horālā sinagoga tika celta laikā no 1870.–1873.gadam neorenesanses stilā un veidota pēc Oranienburger Straße sinagogas parauga Berlīnē.

Liepājas Lielā Horālā sinagoga tika nopostīta vācu okupācijas laikā 1941.gada jūlijā. Ņemot vērā, ka spridzināt pilsētas centrā ir bīstami, sinagogu nojauca ar rokām, un to piespieda darīt ebrejiem, kurus veda uz turieni piespiedu darbos.

Lasīt vairāk.

Projekta izstrādātāji

Profila attēls izstrādātājs

Jānis Jaunsleinis – 3D arhitektūras dizainers.

 • Piedalījies 3D modeļa veidošanā konstrukciju sadaļai Rīgas tehniskās universitātes pārbūvei; 
 • Veidojis vizualizācijas ēkām energoefektivitātes uzlabošanas projektu ietvaros;
 • Izpētījis daudzus Liepājas pilsētas pirmskara foto un vēstures avotus, tādēļ vēlās, izmantojot paplašināto realitāti, atgriezt dzīvē un dot iespēju cilvēkiem apskatīt zudušās arhitektūras vaibstus.  

Kaspars Lēvalds – multimediju mākslinieks.

 • Liepājas Universitātes absolvents, programmā Jauno mediju māksla;
 • Gan studiju ietvaros, gan ārpus, veidojis un piedalījies dažādu paplašinātās realitātes (VR, AR) darbu veidošanā;
 • Piedalījies Augmented and Virtual Reality Hackathon 2018 un RIGA IFF GOES VR (2019) hakatonos, kur kopā ar komandām iegūtas attiecīgi pirmā un otrā vieta veidojot virtuālās realitātes pieredzes;
 • Veido dažādus, gan dizaina, gan arhitektūras un cita veida digitālus vizuālos darbus izmantojot Unity un Unreal Engine spēļu dziņus.
Profila bilde izstrādātājs
Profila bilde izstrādātājs

Arturs Vītiņš – programmētājs, papildinātās realitātes risinājumu izstrādātājs.

 • Vairākus gadus strādājis par ēku konstrukciju būvinženieri SIA "AILE grupa";
 • Programmē vairākās programmēšanas valodās;
 • Projektā izstrādāja lietotni Unity vidē priekš iOS un Android iekārtām, kā arī veidoja papildinātās realitātes risinājumus.

Projekta finansējums virzīts uz Liepājas tehnoloģiju kopienas speciālistu atalgojumu, tehnoloģijām un izglītojošiem materiāliem par vēsturi un papildināto realitāti. Atbalstām un ieguldām Liepājas tehnoloģiju kopienas attīstībā, kā arī sadarbības veicināšanā!

Projekts tapis ar Liepājas Kultūras pārvaldes atbalstu.
Liepājas pilsētas logo

Lietotnes gala lietotāja licences līgumu var apskatīt – šeit

Neskaidrību gadījumos, jautājumos, kas saistīti ar mārketingu un gadījumos, kad nepieciešams atbalsts saistībā ar lietotni "3D kultūrēkas, iespējams sazināties ar mums, izmantojot e-pasta adresi team@digip.lv.

Saņem jaunumus e-pastā
Paldies! Jūsu pieteikums ir saņemts!
Diemžēl, neizdevās pieteikties jaunumiem! Mēģiniet vēlreiz!