3D ēkas Liepājā papildinātājā realitātē

Dalīties:
Iepazīsti Liepājas vēsturi ar "3D ēkas Liepājā"

Esam izveidojuši lietotni "3D ēkas Liepājā", ar kuras palīdzību liepājniekiem un pilsētas viesiem, viedtālrunī būs iespēja apskatīt 3 vēsturiskās Liepājas ēkas, izmantojot papildinātās realitātes tehnoloģiju:

  • Biedrības nams;
  • Pagaidu valdības nams;
  • Rātsnams.

Projekts “Liepājas vēsturiskās arhitektūras rekonstrukcija augmentētajā realitātē” ir tapis ar Liepājas Kultūras pārvaldes atbalstu.

Projekta mērķi:

  • Veicināt radošas, intelektuālas un inovatīvas vides attīstību Liepājas pašvaldībā radošo nozaru pārstāvju profesionālai izaugsmei.
  • Veicināt Liepājas iedzīvotāju lokālpatriotismu.
  • Attīstīt zināšanu kopumu, kas sekmē digitālo pratību, ļaujot tehnoloģijas izmantot kā efektīvu profesionālās darbības un satura patērēšanas palīglīdzekli.
  • Sekmēt arhitektūras nozares pārstāvju profesionālo pilnveidi un augmentētās realitātes izmantošanas iespējas profesionālajā darbībā.
Lietotne pieejama šeit:

Lietošanas instrukcija

Lai apskatītu 3D ēkas, jāatļauj lietotnei piekļūt lokācijai un kamerai. Uz dažādām ierīcēm ēkas var atrasties dažādās vietās, atkarībā no viedtālruņa veiktspējas, laikapstākļiem, apkārtējas vides, GPS signāla. Tumšajā diennakts laikā vai pie ēkām, kas aizsedz signālu, lietotne var darboties ar traucējumiem. Aicinām būt uzmanīgiem satiksmes tuvumā!

Ēkas apskatāmas 2 veidos:

  • uz plaknes – ēku modeļus iespējams novietot uz jebkuras plaksnes, lai pietuvināti apskatītu ēku fasādes un arhitektūras elementus;
  • 3 lokācijās Liepāja – ēku vēsturiskajās atrašanās vietās, lai novērtētu pilnizmēra arhitektūru un to kā ēka vēsturiski izskatījās un, kur atradās.

Kā skatīt ēkas pilsētvidē?

Lai apskatītu jebkuru ēku pilsētvidē ir nepieciešams atrasties pie ēkas vēsturiskās atrašanās vietas, tuvāk par 50m. Kad būsiet tuvāk par 50m uz pieejamās ēkas pogas parādīsies uzraksts “Ievietot ēku” vai gadījumā, kad tiek izmantots marķieris "Skatīt ēku".

Divos no trīs objektiem ir izmantotas sarkanas vadīklas, kas ir jāizmanto, lai ievietotu ēkas to senajā atrašanās vietā, bet trešajai ēkai ir izmantota marķieru tehnoloģija, kas ievieto ēku brīdī, kad tiek atpazīts marķieris.

Liepājas pilsētas centra karte

Kā apskatīt pagaidu valdības namu?

Karte - Liepājas centrs
1.solis

Dodies uz adresi Lielā iela 3, Liepājā

Liepāja Lielā iela
2.solis

Nostājies šeit ar skatu pāri ielai

Liepāja Lielā iela
3.solis

Novieto telefonu tā, lai sarkanās vadīklas atbilstu Lielās ielas 4 ēkas stūrim un spied pogu "Ievietot"

Kā apskatīt Rātsnamu?

Karte – Liepājas centrs
1.solis

Dodies uz adresi Lielā iela 12, Liepājā (pie veikala "Drogas", tieši pie beķerejas)

Lielā iela 11
2.solis

Nostājies šeit ar skatu pāri ielai uz viesnīcu "Līva"

Viesnīca "Līva"
3.solis

Novieto telefonu tā, lai sarkanās vadīklas atbilstu viesnīcas "Līva" stūrim un spied pogu "Ievietot"

Kā apskatīt Biedrības namu?

Karte – Liepājas centrs
1.solis

Dodies uz Ludviķa un Avotu ielas krustojumu, Liepājā

Avotu ielas krustojums
2.solis

Nostājies punktā 1 ar skatu pret "Benu aptiekas" reklāmu (2) – reklāma ir marķieris

Kā skatīt ēkas uz plaknes?

Lietotnes 3D ēkas Liepājā demo

Visas ēkas varat apskatīt arī nelielā izmērā novietojot tās uz plaknes/grīdas/zemes. Vislabāk ēkas novietosies plašās telpās vai laukā, ārpus telpām.

  1. Atveriet lietotni "3D ēkas Liepājā";
  2. Atrodiet brīvu plakni;
  3. Vismaz 6 sekundes pagaidiet, kamēr telefons nosaka virsmu. Kad telefons atpazinis virsmu, novietojiet ēkas uz tās (jo lielāks zilais indikātora aplis, jo lielāka ēka novietosies uz plaknes). Ir iespēja ēkai apiet apkārt un apskatīt to no visām pusēm.
Par ēkām
Valdības pagaidu ēkaPagaidu valdības nama 3D modelis

Pagaidu valdības nams

Šī ēka, kas ir atjaunota papildinātajā realitātē, ir nams Lielā ielā 6. Tajā 1919.gada sākumā uzturējās Latvijas Pagaidu valdība ar tās Ministru prezidentu Kārli Ulmani. Nams uzcelts 1912.gadā un tas bija viens no īpašumiem kādam turīgam tirgotājam. Namā atradās veikali, biroji un dzīvokļi. Kad tirgotājs bankrotēja, Lielās ielas 6 namu viņš pārdeva Jāzepam Rusiniekam, un ēka kļuva par pulksteņa lieltirgotavu ar ražotnes ēku pagalmā. Kad Liepāja tapa par Latvijas galvaspilsētu un šeit ieradās valdība, šis nams kļuva par Kārļa Ulmaņa darba kabinetu un sēžu zāli. 16.aprīļa apvērsuma ietekmē, pēc kura dibināta A.Niedras valdība, visas Latvijas valdības iestādes tika iznīcinātas. Lai izdzīvotu, valdība bija spiesta slēpties, tāpēc atradās uz kuģa “Saratov”. 1934.gadā pie Lielās ielas ēkas tika uzstādīta piemiņas plāksne, pieminot 1919.gada apvērsuma notikumus un to pārvarēšanu, taču otrā pasaules kara laikā nams tika izpostīts.

Liepājas rātsnams

Tas tika uzcelts 1750.gadā un tā vēsture ir, visnotaļ, krāsaina. Namu uzcēla kāds bagāts liepājnieks - Meiers un tam bija tikai viens stāvs. Vēlāk tajā uzturējās Kurzemes hercogs, lieltirgotājs Stenders, bet 1800.gadā nams tika izmantots rātes vajadzībām. Nams glabāja pilsētas arhīvu, vēsturiskus artefaktus, tāpat regulāri tika rīkotas izstādes, svinības, un tajā atradās krogs un pilsētas krājkase. Dažādu pilsētas svētku un notikumu laikā nams tika daiļi izpušķots. Diemžēl, ta mūžs beidzās brīdī, kad tas tika bombardēts - 1941.gadā. 

Liepājas valde ēkaLiepājas rāts nama 3D modelis
Liepājas biedrības namsLiepājas Latviešu biedrības nama 3D modelis

Liepājas Latviešu biedrības nams

Arī bijušais Liepājas Latviešu biedrības nams būs aplūkojams papildinātajā realitātē. 1860.gadā tika uzcelts īres nams, kas vēlāk tika izīrēts Liepājas Latviešu biedrības namam. Biedrības nams bija atbildīgs par visiem pilsētas sabiedriskajiem pasākumiem. Kad Biedrības nams pārcēlās uz tagadējo ēku Rožu laukumā, īres nams kļuva par kultūras centru, kurā norisinājās pašdarbības pulciņi, kora mēģinājumi, un atradās estrādes orķestru birojs. Ēka vairs nebija labā tehniskā stāvoklī, tādēļ tika nojaukta ap 1980.gadu.

Projekta izstrādātāji

Profila attēls izstrādātājs

Jānis Jaunsleinis – 3D arhitektūras dizainers.

  • Piedalījies 3D modeļa veidošanā konstrukciju sadaļai Rīgas tehniskās universitātes pārbūvei; 
  • Veidojis vizualizācijas ēkām energoefektivitātes uzlabošanas projektu ietvaros;
  • Izpētījis daudzus Liepājas pilsētas pirmskara foto un vēstures avotus, tādēļ vēlās, izmantojot paplašināto realitāti, atgriezt dzīvē un dot iespēju cilvēkiem apskatīt zudušās arhitektūras vaibstus.  

Kaspars Lēvalds – multimediju mākslinieks.

  • Liepājas Universitātes absolvents, programmā Jauno mediju māksla;
  • Gan studiju ietvaros, gan ārpus, veidojis un piedalījies dažādu paplašinātās realitātes (VR, AR) darbu veidošanā;
  • Piedalījies Augmented and Virtual Reality Hackathon 2018 un RIGA IFF GOES VR (2019) hakatonos, kur kopā ar komandām iegūtas attiecīgi pirmā un otrā vieta veidojot virtuālās realitātes pieredzes;
  • Veido dažādus, gan dizaina, gan arhitektūras un cita veida digitālus vizuālos darbus izmantojot Unity un Unreal Engine spēļu dziņus.
Profila bilde izstrādātājs
Profila bilde izstrādātājs

Arturs Vītiņš – programmētājs, papildinātās realitātes risinājumu izstrādātājs.

  • Vairākus gadus strādā par ēku konstrukciju būvinženieri SIA "AILE grupa";
  • Programmē vairākās programmēšanas valodās;
  • Projektā izstrādāja lietotni Unity vidē priekš iOS un Android iekārtām, kā arī veidoja papildinātās realitātes risinājumus.
Lietotni atbalsta Liepājas Kultūras pārvalde
Liepājas pilsētas logo
Lietotne tapusi sadarbībā ar Liepājas muzeju
Liepājas muzeja logo

Lietotnes gala lietotāja licences līgumu varat apskatīt – šeit

Izmantojiet e-pasta adresi team@digip.lv, lai sazinātos ar mums neskaidrību gadījumos, jautājumos, kas saistīti mārkatingu un gadījumos, kad Jums ir nepieciešams atbalsts saistībā ar lietotni "3D ēkas Liepājā".

Saņem jaunumus e-pastā
Paldies! Jūsu pieteikums ir saņemts!
Diemžēl, neizdevās pieteikties jaunumiem! Mēģiniet vēlreiz!