3D Berči ēkas Liepājā - Kūrmāja

#tehnoloģijas
Dalīties:
Ikona - persona
Autors:
Verners Gavilovskis
Ikona - kalendārs
13
.
12
.
2021
.

Liepāja, 19. gs. piedzīvoja lielas, progresīvas pārmaiņas, notika saimnieciskās un kultūras dzīves attīstība, Liepāja bija ieguvusi plašu atpazīstamību kļuva par atpūtas centru.
Uzplaukums lielā mērā ietekmēja kultūras dzīvi  un 1875. gadā tika atklāta Liepājas Kūrmāja. Projektu izstrādāja pilsētas galvenais arhitekts Pauls Makss Berči. Kūrmāja atradās Kūrmājas prospekta galā, kur šobrīd top aplis, kas starp citu, kā redzams Liepājas muzeja krājumā esošajās pastkartēs un fotogrāfijās, tur bijis arī 20. gs. sākumā.
Kūrmāja tam laikam bija ļoti moderna - viesnīca ar koncertzāli, deju zāli, teātra zāli, restorānu un āra estrādi, kur vasaras varēja baudīt simfoniskās mūzikas pavadījumā. Neskatoties uz lielo pakalpojumu klāstu, 1930-to gadu sākumā kultūras dzīve virzījās tuvāk pilsētas centram un Kūrmāja zaudēja savu lielo nozīmi Liepājas kultūras dzīvē, apmeklētāji priekšroku sāk dot teātrim un operai. Pilsētas valdei esot bijis plāns celt jaunu, modernāku ēku, tuvāk jūrai: "..Tā bija ļoti veca un sarīkojumi vairs viņā nenotika. Ēka piederēja pilsētai, bij jau nolemta noārdīšanai, un izraudzīta vieta tuvāk jūrai jaunas kūrmājas celšanai" (Brīvā zeme, 1937).  Šajā laikā Kūrmājā norisinājās vairs tikai sporta sacensības (piemēram boksā), taču ziemas mēnešos Kūrmāja bija palikusi tukša, līdz 1937. gada otrajās Lieldienās Kūrmāja nodega. "No liesmu jūras izdevās pasargāt vienīgi apkārtējās ēkas. Tik liels ugunsgrēks Liepājā sen nebija piedzīvots. Līdz ar kūrmāju nodega sporta biedr. „0limpijas" boksa rings, kur priekš nedēļas vēl notika boksa sacīkstes starp Rīgas un Liepājas boksa komandām. Sadega dažādi vingrošanas piederumi 400 Ls vērtībā. Tie nebija apdrošināti. Kūrmājā sadega 120 Vīnes krēsli, galdi un dažādas citas mēbeles. Kūrmāja bija apdrošināta par 100.000 Ls. Uguns izcelšanās iemesli visai mīklaini. Sargs vakarā apstaigājis visas telpas, bet nekā aizdomīga nemanījis. Uguns izcēlies ziemas dārzā. Domā, ka kūrmājā naktis mitinājušies daži klaidoņi."(Jaunākās ziņas, 1937)

Kurzemes vārda 2. aprīļa numurā, 1937. gadā atrodams raksts: "Liepājas Kūrmājas ugunsgrēka noskaidrošanai uz Liepāju izbrauc Latvijas pilsētu savstarpējas ugunsapdrošināšanas biedrības valdes loceklis A. Vaidzība un savstarpējās apdrošināšanas centrālās savienības inspektors inž. Miezis. Kūrmājas ēka apdrošināta par 100,000 latu Latvijas pilsētu savstarpējā uguns grēku apdrošināšanas biedrībā, kura 85 % no riska pārapdrošinājusi centrālā apdrošināšanas savienībā".

Informācija no Liepājas muzeja izstādes.

Attēls no Liepājas muzeja krājumiem
Attēls no Liepājas muzeja krājumiem
Attēls no Jāņa Jaunsleiņa fotogrāfijām
Attēls no Liepājas muzeja krājumiem
Attēls no Liepājas muzeja krājumiem
Attēls no Liepājas muzeja krājumiem
Attēls no Liepājas muzeja krājumiem
Attēls no Liepājas muzeja krājumiem
Attēls no Liepājas muzeja krājumiem
Attēls no www.zudusilatvija.lv
Attēls no www.zudusilatvija.lv
Attēls no www.zudusilatvija.lv
Attēls no www.zudusilatvija.lv
Attēls no www.zudusilatvija.lv

Digitālo inovāciju parks sadarbojoties ar Liepājas kultūras pārvaldi, Liepājas muzeju un Liepājas tehnoloģiju klastera profesionāļiem ir radījis lietotni "3D Berči ēkas Liepājā", kurā Tev ir iespēja aplūkot šīs un vēl divu citu arhitekta Paula Maksa Berči ēku 3D modeļus papildinātajā realitātē to kādreizējā atrašanās vietā vai uz plaknes. Vairāk par lietotni lasi šeit.

Lietotni atbalsta Liepājas Kultūras pārvalde
Liepājas pilsētas logo
Lietotne tapusi sadarbībā ar Liepājas muzeju
Liepājas muzeja logo

Foto

Diemžēl, šim rakstam nav attēlu.

Citi raksti

Saņem jaunumus e-pastā
Paldies! Jūsu pieteikums ir saņemts!
Diemžēl, neizdevās pieteikties jaunumiem! Mēģiniet vēlreiz!