Otu vietā tehnoloģijas: Jauno mediju māksla

#personība
#karjera
#tehnoloģijas
Dalīties:
Ikona - persona
Autors:
Kristiāna Bumbiere
Ikona - kalendārs
17
.
07
.
2020
.

Tehnoloģijas šķietami pārņēmušas ik vienu pasaules nozari. Bet, kas rodas, apvienojot tehnoloģijas ar mākslu? Jēdziens “jauno mediju māksla” var šķist ne līdz galam izprotams. Tas nav pārsteigums, jo arī mākslas nozarē par šo vārdu salikumu norit diskusijas. Taču, kas aiz tā īsti slēpjas? 


Jauno mediju māksla 

Jauno mediju māksla ir mākslas žanrs, kas ietver mākslas darbus, kas izveidoti ar jaunu multivides tehnoloģiju palīdzību, ieskaitot digitālo mākslu, datorgrafiku, datoru animāciju, virtuālo mākslu, interneta mākslu, interaktīvo mākslu, videospēles, datoru robotiku, 3D drukāšanu un mākslu kā biotehnoloģiju.

Liepāja pēdējo gadu laikā kļuvusi par jauno mediju mākslinieku šūpuli - šeit top autentiski, uzrunājoši un baudāmi mākslas darbi, izmantojot dažādas tehnoloģijas. Ik pa laikam šos darbos var aplūkot Liepājas kultūras iestādēs - muzejos, izstāžu zālēs, taču ikdienā daudzi no tiem dzimst un mājo vienā no Kūrmājas ielas pagrabiņiem - Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorijā MPLab. 

Liepājas Universitāte piedāvā iespēju studēt programmā “Jauno mediju māksla” bakalaura, maģistrantūras vai doktorantūras līmenī. Programmas saturs ir gana plašs un interesants, lai ikviens, kuru interesē māksla un tehnoloģijas, spētu atrast sev ko tuvu, tajā pat laikā apgūstot daudz jaunu prasmju. Studijas šajā programmā, viennozīmīgi, nav garlaicīgas. 

Universitāte 2006. Gadā izveidoja Mākslas pētījumu laboratorija (MPLab) kā Liepājas Universitātes Humanitārās un mākslas zinātņu fakultātes pētniecības struktūrvienību. Tās mērķis ir izveidot zinātniski pētniecisko bāzi un attīstīt pētījumu projektus jauno mediju mākslā. 

Kādi projekti Liepājā radīti līdz šim? Audiovizuālas instalācijas, skaņas mākslas festivāls, telpiskās tiešsaistes izstādes, interaktīvas sistēmas, poētiski roboti, jauni mūzikas instrumenti, un tā vien neliela daļa. Šis ir plašs lauciņš, kurā izpausties - darbi, ko iespējams radīt, vienmēr ir neparedzami un pārsteidzoši, un to radīšanā tiek izmantoti dažādi un daudzveidīgi mediji. Dzīvojot laikmetā, kur norit nemitīga tehnoloģiju attīstība, var apgalvot, ka jauno mediju mākslinieks - tā ir nākotnes profesija. 


Tehnoloģijas mākslas radīšanai

Mums bija iespēja parunāt ar jauno mediju mākslinieci Paulu Vītolu. Paula ir māksliniece, Liepājas Universitātes absolvente, un šobrīd strādā universitātē kā pasniedzēja. Viņa lielākoties ir pievērsusies mākslas un tehnoloģiju pētniecībai. Viņas nesenais atklājums - skaņas sintēze. Līdz šim skaņa šķitusi kā kaut kas abstrakts, netverams. Atklājot, ka skaņu ir iespējams sintezēt ar gaismu, Paula saprata, ka ar to ir iespējams strādāt vizuāli. Tas nozīmē - radīt skaņu ar pareizas frekvences gaismu. Šo paņēmienu viņa pēta 4 gadus, bet nopietni tam pievērsās pēdējos divos gados. Kā uzskata Paula - tas ir fenomens no fizikas, tehnoloģijas un mākslas viedokļa.

Tehnoloģijas ir caurvijušās Paulas akadēmiskajā un mākslinieciskajā vidē. Studiju laikā Paula izstrādāja pētījumu, kas veltīts analogajai televīzijai. Viņai iepatikās strādāt ar viļņiem un elektromagnētiskajiem laukiem kā darba materiālu, un viņu aizrauj analogās tehnoloģijas.  

Paulas Vītolas personālizstāde “Viļņi- Gaismas- Ēnas” bija apskatāma arī Rīgā, galerijā RIXC, Lenču ielā 2.

To, kā ar gaismas frekvencēm radīt skaņu, un vairāk par jauno mediju mākslu, noskaties intervijā ar Paulu Vītolu:


Noderīgas saites/atsauces: 

Foto

Diemžēl, šim rakstam nav attēlu.

Citi raksti

Saņem jaunumus e-pastā
Paldies! Jūsu pieteikums ir saņemts!
Diemžēl, neizdevās pieteikties jaunumiem! Mēģiniet vēlreiz!