Ko mūsdienās dara inženieris?

#Tehnoloģijas
#Prasmes
#Personība
Dalīties:
Autors:
Kristiāna Bumbiere
24.7.2020


Mūsdienu inženierija digitālajā vidē ir jauns un progresīvs virziens. Tajā iekļauts gan mākslīgais intelekts, gan arī dažādas jaunas tehnoloģijas un šī joma sevī ietver vietu, kur izpausties. Un tomēr - tā nav piemērota gluži visiem. Ir svarīga loģiskās domāšanas izjūta, telpiskā domāšana un citas nianses. Kam šī joma ir paredzēta? Ar ko sākt, lai kļūtu par inženieri?  Liepājnieks Toms Balodis ar mums dalījās savā pieredzē par to, kā  nonāca līdz karjerai 3D inženierijā. 

Kas ir 3D printēšana?

3D drukāšana jeb fizisko modeļu izgatavošana ir trīsdimensiju cietu objektu izgatavošanas process no digitālā faila. 3D drukas industrija apvieno tehnoloģiju, programmatūras un materiālu zināšanas, tāpēc detaļu ražošanā ir iespējas speciālistiem ar dažādu pieredzi. 

CAD - apzīmē datora asistētu dizainu. Inženierijas CAD (Computer Aided Design) programmatūra palīdz inženieriem projektēt un izstrādāt detaļas, izstrādājumus un struktūras, ko var izdarīt divās vai trīs dimensijās.

Lai arī par 3D druku ikdienā daudz nedzirdām, šī nozare, patiesībā, ir visur. 3D druka ietver daudzu veidu tehnoloģijas un materiālus, un tas ļauj ražot produktus dažādām nozarēm. Izmantojot 3D druku,  tiek ražotas plaša patēriņa preces, piemēram, brilles, mēbeles, zobārstniecības produkti, dažādu veidu tehnikas detaļas u.c. 

Personīgā pieredze

Toms Balodis- 3D/CAD speciālists. Toms ir izstrādājis dažādus risinājumus unikāliem projektiem. Veidojis 3D modeļus plastmasas un metāla detaļu ražošanai elektrodēlim, projektējis un rasējis ekskluzīvos Sound of Eden skaļruņus. Šobrīd Toms strādā Blue Shock Race. Ikdienā rasē risinājumus mehāniskām detaļām, tieši šobrīd - sporta kartingus. Tāpat arī projektē halles, taisa video ar projektētajiem darbiem. 

Toma karjera aizsākās mirklī, kad vinš uzsāka darba attiecības kā frēzes operators. Vēlāk Tomam organiski  radās  vajadzība izprast 3D vidi un iemācīties to. Nu jau septiņus gadus viņš strādā kā 3D speciālists. Pirms dažiem gadiem parādījās jaunums inženierijas nozarē - programma, kas pēc sevis izvēlētajām funkcijām, ļauj izvēlēties piemērotāko un atbilstošāko detaļu. Šī iespēja ir padarījusi daudz speciālistu  ikdienas darbu ērtāku un ļāvusi Tomam būt par CAD speciālistu. 

Tas, kas iedvesmo Tomu turpināt un attīstīties, ir sajūta, ka viņš spēj radīt kaut ko savu. Detaļas rasēšana, izstrādāšana, kam seko taustāms galaprodukts. Kā Toms saka, sajūta “No nekā radīt kaut ko” ir neaprakstāma. 

Inženiera karjera

Inženieriem ir plašas karjeras iespējas detaļu ražošanas nozarē. Karjeras virzības piedāvājums ir daudzpusīgs - sākot ar lietojumprogrammu inženieri, kurš strādā ar 3D printera tehnoloģijām, detaļu materiāliem, datiem un procesiem un izmanto tehniskās un problēmu risināšanas prasmes, lai piegādātu galapatēriņa detaļu lietojumprogrammās.  Lietojumprogrammu inženieris var būt kā svarīgs pārdošanas procesa starpnieks, izglītojot potenciālos klientus un kalpojot par galveno kontaktpunktu klientu jautājumu risināšanā. Citas iespējas, ko 3D printēšanas nozarē var realizēt, ir mehānikas inženierija, pētniecība un izstrāde, jaunu produktu projektēšana, sistēmu novērtēšana, aprīkojuma uzstādīšana un, protams, piedevu ražošanas sistēmu darbība.

Izglītības formas izvēle ir atkarīga no izvēlētās specialitātes. Kā saka Toms, inženierim, visnotaļ, būtu nepieciešāms studēt šo nozari padziļināti - vismaz bakalaura līmeņa studijās. Un tomēr, tādas nozares kā 3D modelēšana, var apgūt, izejot īsāka termiņa apmācības vai kursus. Daudz ko iespējams apgūt arī, izmantojot Youtube. Atkarībā arī no tā, kādā veidā pašam ir visērtāk un produkvtīvāk mācīties un  no paša vēlmes un gatavības ieguldīt laiku tajās. 

Iespējams, arī tevi ir uzrunājusi spēja radīt kaut ko taustāmu no nekā. Noklausies interviju ar Tomu Balodi, lai uzzinātu, ko ar to iesākt un kā šo interesi attīstīt : 

Noderīgas saites / atsauces:

http://3dprintingindustry.com/

https://3dprintingindustry.com/news/how-to-get-a-job-in-3d-printing-145655/

https://studylink.com/articles/3d-printing-will-change-engineering-degree/

https://www.sciencedirect.com/topics/engineering/3d-printing

Foto

Diemžēl, šim rakstam nav attēlu.
Saņem jaunumus e-pastā
Paldies! Jūsu pieteikums ir saņemts!
Diemžēl, neizdevās pieteikties jaunumiem! Mēģiniet vēlreiz!